75. rocznica zrzutu Cichociemnych - czy to dobra inwestycja?

     Narodowy Bank Polski wyemitował monetę upamiętniającą noc z 15 na 16 lutego 1941 roku, kiedy to miał miejsce pierwszy zrzut na tereny Polski tzw. Cichociemnych. Byli to świetnie wyszkoleni w Anglii żołnierze, których zadaniem stała się walka z niemieckim okupantem poprzez organizowanie i szkolenie polskiego podziemia. Było ich zaledwie 316, ale w znaczący sposób przyczynili się do przebiegu walk na terenie Polski i do historii przeszli jako bohaterowie.


Temat niewątpliwie przyciąga uwagę każdego patrioty i pasjonata historii. Znawcy numizmatyki również powinni docenić tę emisję, mają bowiem ku temu kilka powodów. Po pierwsze, piękny projekt monety autorstwa Urszuli Walerzak sprawia, że Cichociemni to jedna z ciekawszych monet ostatnich lat. Po drugie, niewielki nakład w stosunku do skali zainteresowania kolekcjonerów - 15 tysięcy sztuk, po które w dniu emisji ustawiały się duże kolejki przed oddziałami NBP w całej Polsce. W systemie Kolekcjoner już po kilku minutach monety zostały wyprzedane, a aktualnie są już całkowicie niedostępne w banku. Popyt jest więc duży, a podaż mała. Cała wartość emisji to jedyne 1 800 000 PLN (cena emisyjna 120 zł x 15 tys. szt.) - warto przy tym zauważyć, że wartość całej emisji Skarbów Stanisława Augusta jest dwa razy większa.


Wartość monety 75. rocznica pierwszego zrzutu Cichociemnych może więc jeszcze wzrosnąć i stać się naprawdę dobrą inwestycją.