Wielcy Polscy Ekonomiści

Zapraszamy do pierwszego wpisu poświęconemu znanym i cenionym seriom monet emitowanym przez Narodowy Bank polski. Artykuł ten poświęcony jest serii "Wielcy Polscy Ekonomiści". 

 

Początek i zamysł serii

Seria "Wielscy Polscy Ekonomiści" ujrzała światło dzienne 24 kwietnia 2017 roku. Tego dnia wyemitowano pierwszą monetę, która została poświęcona Mikołajowi Kopernikowi. 

Zamysłem NBP przy tworzeniu tej serii jest przybliżenie postaci i dokonań polskich ekonomistów. Ich dorobek naukowy, koncepcje i dzieła odegrały istotną rolę w rozwoju polskiej nauki, gospodarki oraz finansów. Przy okazji premiery kolejnych monet z serii odbywają się liczne audycje radiowe dotyczące poglądów i dorobku osób, znajdujących się na monetach. Podczas audycji można dowiedzieć się różnych ciekawostek nie tylko z życia ekonomistów, ale również z numizmatyki, posłuchać opinii ekspertów na temat najnowszych emisji (m.in. Podlaskie Radio Białystok, Radio Szczecin, Radio Zachód).

 

Monety w serii

Planowanych jest 15 emisji monet, z których każda jest wybita z 14,14 g srebra próby 999, o średnicy 32 mm i nakładzie wynoszącym maksymalnie 15 000 sztuk. Monety umieszczone są w eleganckich, tematycznych pudełkach NBP, a do każdej z nich dołączony jest certyfikat potwierdzający autentyczność. Do tej pory w serii ukazały się monety poświęcone następującym postaciom: Mikołaj Kopernik (2017), Fryderyk Skarbek (2018), Roman Rybarski (2019), Stanisław Głąbiński (2020), Stanisław Grabski (2020), Leopold Caro (2020), Ferdynand Zewig (2021), Adam Krzyżanowski (2021), Adam Heydel (2021). Monety z serii dostępne są [ pod tym linkiem ].

 

Ferdynand Zweig - Wielcy Polscy Ekonomiści

Polski ekonomista i socjolog stosunków pracy. Ukończył gimnazjum Św. Jacka w Krakowie (1914), a następnie studia prawnicze i ekonomiczne na Uniwersytecie Wiedeńskim, które kontynuował na Uniwersytecie Jagiellońskim. W okresie 1928–1939 wykładał ekonomię na Uniwersytecie Jagiellońskim; był aktywnym członkiem Krakowskiego Towarzystwa Ekonomicznego. W 1927 objął funkcję redaktora gospodarczego w Ilustrowanym Kurierze Codziennym. Po wybuchu II wojny światowej wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie kontynuował działalność naukową w ramach polskiego Wydziału Prawa w Oksfordzie.

Wielcy polscy ekonomiści – Ferdynand Zweig

 

Adam Krzyżanowski - Wielcy Polscy Ekonomiści

Polski ekonomista, teoretyk polskiego libertarianizmu, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, jego prorektor w latach 1933–1938, dziekan Wydziału Prawa UJ w roku akademickim 1930/1931, prezes Polskiej Akademii Umiejętności w latach 1957–1958, poseł na Sejm II RP II i III kadencji, poseł do Krajowej Rady Narodowej oraz na powojenny Sejm Ustawodawczy.

Wielcy polscy ekonomiści – Adam Krzyżanowski

 

Adam Heydel - Wielcy Polscy Ekonomiści

Studiował na uczelniach wyższych Moskwy i Kijowa. W 1922 ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim Krakowie gdzie uzyskał doktorat. W latach 1921-1922 pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W 1925 uzyskał habilitację z ekonomii politycznej. W 1927 został wykładowcą ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1929 profesorem nadzwyczajnym tej uczelni. Adam Heydel był przedstawicielem szkoły krakowskiej w ekonomii, opowiadał się za liberalizmem gospodarczym. Krytykował etatyzm i interwencjonizm gospodarczy polski międzywojennej. Zajmował się badaniami naukowymi nad teorią ekonomii i zagadnieniami dochodu narodowego. Po rozpoczęciu okupacji niemieckiej w Polsce, został aresztowany 6 listopada 1939 przez Niemców w ramach akcji wymierzonej w inteligencję. Następnie został umieszczony wraz z innymi profesorami w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen. Zwolniony 8 lutego 1940 zaangażował się w pracę konspiracyjną. Wkrótce został ponownie zatrzymany i osadzony w więzieniu w Skarżysku-Kamiennej, z którego został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Auschwitz gdzie został rozstrzelany w zbiorowej egzekucji 14 marca 1941.

Wielcy polscy ekonomiści – Adam Heydel

 

 

 

Autor: Izabela Lemańczyk