KSIĘGA UMARŁYCH W GDAŃSKU

Nasza Mennica w tym roku poszerzyła swoją ofertę o faksymilia. Jedno z nich mieliśmy okazję zaprezentować szerszej publiczności. Księga Umarłych przyciągnęła wiele osób z całego Pomorza.

Faksymile

Termin ten opisuje dokładną kopię  dokumentu, rysunku lub podpisu. Zazwyczaj używany był w odniesieniu do dokumentów urzędowych.
W dzisiejszych czasach coraz częściej stosuje się go do określania kopii dzieł sztuki, gdzie samo słowo "reprodukcja" nie wyczerpuje zagadnienia w całości. Faksymilia nie są tylko zwykłą kopią - one są perfekcyjną repliką.  Tworzone są w ten sam sposób, co oryginał; za pomocą tych samych narzędzi, metod, rodzaju papieru, zdobień itp. Produkcja takiej repliki trwa wiele lat, ze względu na mozolny i długi proces odwzorowanie każdej litery, czy rysunku.
Faksymilia mają ogromny potencjał inwestycyjny. Ich nakład jest limitowany, a ze względu na technikę wytwarzania są niemal nie do odróżnienia od oryginału. Jest to dobry sposób na ulokowanie swojego kapitału, który może stać się rodzinną pamiątką, z każdym rokiem zyskującą na wartości.
W naszej ofercie znajduje się kilka różnych faksymilów. Najpopularniejsze z nich to Kodeks Leicester, Kaplica Sykstyńska, czy Biblia Maxima. Z uwagi na rangę tego typu produktów, informacji o części z nich udzielamy tylko telefonicznie, lub osobiście.

Księga Umarłych - oryginał

W starożytnym Egipcie wierzono, że dusza po śmierci potrzebuje pomocy w podróży przez Duat, czyli zaświaty. Temu właśnie służyła tzw. Księga Umarłych. Księga to termin najlepiej opisujący luźną kolekcję tekstów składających się z szeregu rytualnych zaklęć, napisanych przez rzesze kapłanów na przestrzeni 1000 lat. Występują w nich rysunki, pieśni i zaklęcia.

Papirusowy manuskrypt z kursywnymi hieroglifami kolorowymi ilustracjami pochodzący z ok. 1250 p.n.e., stworzony został za XIX dynastii w czasach Nowego Państwa starożytnego Egiptu dla tebańskiego pisarza Aniego. Zwój został skradziony z egipskiego magazynu rządowego w 1888 r. przez Wallisa Budge'a i wysłany do British Museum, w którym znajduje się do dzisiaj. Przed wysłaniem manuskryptu do Anglii Budge pociął zwoje o długości ok. 24 metrów na trzydzieści siedem arkuszy o niemal równej wielkości, naruszając integralność zwoju. Prawdopodobnie miało to związek z umożliwieniem transportu manuskryptu.

Manuskrypt Aniego to najlepiej zachowana Księga Umarłych na świecie

Księga-Umarłych-w-Gdańsku

Księga Umarłych - faksymile

Faksymile Księgi Umarłych zostało wydane przez hiszpańskiego wydawcę Cartem po latach prób i wysiłków, w które zaangażowanych było ponad 100 osób. Wierne, naukowe wręcz odwzorowanie oryginału było możliwe dzięki najnowocześniejszej technologii, która była dopracowywana przez ponad 12 lat. Ta technologia pozwoliła również wyraźnie „uwypuklić” szczegóły i małe niedoskonałości, które pojawiają się w oryginale oraz pozwoliła zachować absolutną wierność krawędzi arkuszy.

Księga-Umarłych-w-Gdańsku

Otwarcie wystawy

Dzięki uprzejmości Domu Emisyjnego Manuscriptum, który jest właścicielem faksymiliów Księgi Umarłych, mogliśmy podjąć współpracę z Muzeum Archeologicznym w Gdańsku i zaprezentować mieszkańcom Pomorza faksymile tego słynnego dzieła. Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 14 listopada 2019 roku o godzinie 12. W otwarciu wzięło udział wielu miłośników historii, archeologii, ale również inwestycji. Mieliśmy okazję opowiedzieć szerszemu gronu o historii Księgi, o procesie jej tworzenia, ale również przeprowadziliśmy kilka owocnych rozmów inwestycyjno-oszczędnościowych.
Księga Umarłych była udostępniona dla zwiedzających przez cztery dni; od 14 do 17 listopada 2019 roku.

Księga-Umarłych-w-Gdańsku

Księga-Umarłych-w-Gdańsku

Księga-Umarłych-w-Gdańsku

Księga-Umarłych-w-Gdańsku

O tym wydarzeniu powstał również materiał wideo, ukazany w wieczornej Panoramie (stacja TVP Gdańsk) 14 listopada, o godzinie 18:40. Zapraszamy do >> obejrzenia relacji z tego wydarzenia <

Księga-Umarłych-w-Gdańsku

 

 

 

Autor: Izabela Lemańczyk