5 w piątek - Filmowe

5 w piątek

Wracamy do serii "5 w piątek". Tym razem przedstawiamy 5 monet poświęconych wybranym przebojom kinowym. Popkultura jest znaczącym elementem życia wielu ludzi. Niektóre filmy zapadają w pamięć i przez kolejne pokolenia są oglądane i uwielbiane. Często następuje reaktywacja danego hitu kinowego, kolejni aktorzy wcielają się w głównych bohaterów. Fani uwielbiają zbierać rzeczy związane ze swoimi ulubionymi postaciami, takie jak figurki, plakaty. Popkultura nie omija również rynku numizmatycznego. Kolekcjonerzy kupując taką monetę, oprócz ciekawej pamiątki, kupują także oszczędność i inwestycję, co jest najlepszym połączeniem. 

20$ Stacja kosmiczna - Star Trek

Pierwsza moneta poświęcona jest uniwersum "Star Trek", która w tym roku obchodzi swoje 53 lecie! Seria ta obejmuje seriale, pełnometrażowe filmy, książki, a także komiksy. Początkowo stworzona jako serial, który został wypuszczony w 1966 roku. Pierwszy pełnometrażowy film w kinach ukazał się 13 lat później, w 1979 roku. Szybko podbił serca fanów na całym świecie, chociaż największy sukces odniósł na rynku amerykańskim. Seria opowiada o ludzkości po zakończeniu III wojny światowej. Ludzie, we współpracy z innymi inteligentymi rasami zamieszkującymi galaktykę, zakładają Zjednoczoną Federację Planet, której celem jest pokojowe współistnienie poszczególnych ras zamieszkujących galaktykę oraz jej eksploracja.

W 2018 roku Mennica Kanadyjska postanowiła upamiętnić stację kosmiczną "Deep Space Nice" znaną fanom Star Treka od 25 lat. Monetę wybito ze srebra, nadano jej stempel lustrzany i ozdobiono kolorowym drukiem UV. Kształt monety odwzorowuje właśnie wygląd stacji. Nakład ograniczono do 4500 sztuk. 

1$ Przeminęło z wiatrem, 80. rocznica

Kolejna moneta została wybita z okazji 80. rocznicy powstania filmu "Przeminęło z wiatrem". To ukłon w stronę starszych fanów kinematografii, ale nie tylko. "Przeminęło z wiatrem" to kultowy amerykański melodramat z 1939 roku! Film nakręcono na podstawie powieści o tym samym tytule, jednak nie zdobyła ona takiej popularności, jak jej kinowa ekranizacja. Po uwzględnieniu inflacji, film ten jest do dzisiaj niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o zyski z produkcji, gdyż zarobił w ówczesnych czasach ponad 400 milionów dolarów. Dzisiaj byłoby to około 1,5 miliarda dolarów! Film zdobył 9 Oscarów i 13 nominacji do Oscarów. Fabuła filmu jest osadzona w czasach wojny secesyjnej, a przedstawiana jest z pozycji pięknej Scarlett O’Hary, córki plantatora z Południa. Przegrana wojna wystawia na ciężką próbę przyzwyczajoną do wygód Scarlett. Na tym tle rozgrywa się historia wielkiej miłości Rhetta Butlera do pięknej Scarlett.

Dla uczczenie tego arcydzieła kinowego, australijska mennica Perth Mint w bieżącym roku wypuściła jednouncjową, srebrną monetę. Rewers zdobią kolorowe wizerunki głównych bohaterów. Wybito 5000 sztuk tej nostalgicznej pamiątki.

100$ Superman, Ostatni Syn Kryptona

Superman to bohater wielu komiksów, kreskówek i filmów. Co kilka lat wznawiany jest kolejny film poświęcony temu superbohaterowi, granemu przez różnych aktorów. Oprócz samodzielnych filmów Superman występuje również w filmach o przygodach innych postaci z uniwersum DC Comics. Po raz pierwszy zadebiutował w 1938 roku. Jest to jeden z najpopularniejszych bohaterów, a także idol wielu chłopców na świecie.

Mennice często podejmują tematy komiksowe. Wielu bohaterów doczekało się swoich wizerunków na np. monetach bulionowych. Superman również jest bohaterem rewersu kilku monet. Niektóre mennice idą jednak o krok dalej i tworzą coś niezwykłego. Kanadyjska mennica wybiła monetę-figurkę. Całość zrobiona jest z 157,05 gramów srebra. Figurka Supermana jest dodatkowo pozłacana. Popularny temat i ciekawy pomysł zagwarantowały sukces monecie, którą wybito jedynie w ilości 1000 sztuk. 

1$ Titanic, Bilet Rose

W 1977 na ekrany kin wyszedł jeden z najbardziej znanych filmów w historii. "Titanic", bo o nim mowa stał się arcydziełem i wielkim przebojem, który do dzisiejszego dnia jest uwielbiany przez miliony ludzi na całym świecie. Fabuła filmu oparta jest na tragicznych wydarzeniach z 1912 roku, kiedy to transatlantyk Titanic zatonął podczas swojego dziewiczego rejsu wraz z prawie 70% osób przebywających na pokładzie. Fabuła filmu, oprócz wspomnianej katastrofy, skupia się na poznaniu i rozwoju miłości między Rose DeWitt Bukater, a Jackiem Dawsonem, biednym amerykańskim rysownikiem. Film ten zajmuje 3 miejsce na liście najbardziej dochodowych filmów w historii kina. 

Historia Titanica do dzisiaj inspiruje wielu twórców i artystów na całym świecie. Inspiracje te dotarły również do świata numizmatyki. W tym roku wydano bardzo nietypową monetę, doskonale nawiązującą do historii filmu - to srebrna, 5 gramowa replika biletu na pokład 1 klasy głównej bohaterki, Rose. Jest to doskonała pamiątka dla wszystkich fanów tej niezwykłej fabuły. 

5$ Maska Lorda Vadera - Gwiezdne Wojny

Pierwsze miejsce bezsprzecznie zajmują "Gwiezdne Wojny". Ta seria filmów stała się kultowa w wielu krajach na całym świecie. Początkowo nie wróżono sukcesu fabule opartej na zmaganiach Luka Skywalkera. Jednak film przyjął się z dużym zainteresowaniem, a pierwsza wersja wyemitowana w 1981 roku stała się później czwartą częścią z serii. Obecnie uniwersum składa się z komiksów, książek, a także potrójnej trylogii poświęconej głównej sadze i kolejnym filmom dotyczącym pobocznym wątkom. Sam Lord Vader stał się popkulturowym fenomenem - jest najbardziej znanym filmowym czarnym charakterem na świecie.

"Gwiezdnym Wojnom" poświęcono wiele monet; bulionowych, kolekcjonerskich, banknotów, złotych i srebrnych. Każdy fan znajdzie coś dla siebie. Jedną z ciekawszych monet jest wybita 2 uncjowa srebrna maska Lorda Vadera. Dzięki zastosowaniu technologii 3D, moneta przybrała kształt maski. Laserowe matowienie dodaje uroku całej monecie. 

Świat kinematografii i numizmatyki na pewno jeszcze nie raz się połączy tworząc nietypowe wydania monet, które swoim kolekcjonerom dostarczą nie tylko radości związanej z uwielbianym przez siebie filmem, ale również zapewnią oszczędności i inwestycję na kolejne lata, a może i pokolenia.

 

 

 

 


Autor: Izabela Lemańczyk