5£ Boudika, Wojownicza Królowa - Wyspa Man

3 oz Ag 999

Dostępny
Nominał
5 £
Państwo
Wyspa Man
Metal
Ag 999
Waga
93,3 g
Rozmiar
Ø 55 mm
Stempel
Oksydowany
Dodatki
Wysoki Relief
Nakład
999 szt.
Data emisji
2020-04
Akcesoria
Certyfikat, Pudełko
Seria
Wyspa Man
1 199,00 zł 1 079,10 zł Zaoszczędź 10%
Przelew i gotówka DotPay +1,5%Paypal +3,5%
Ilość

 

CERTYFIKAT SSL - BEZPIECZNE ZAKUPY

 

UBEZPIECZONA PRZESYŁKA / ODBIÓR OSOBISTY

Druga moneta z serii "Wyspa Man".

Po sukcesie monety "Manannan, Pierwszy Król Man" CIT prezentuje kolejną odsłonę monety związanej z ciekawymi władcami.

W ramach kontynuacji niezwykle udanej emisji 3 uncji srebra Wyspy Man Manannan, firma CIT z dumą prezentuje monetę z wizerunkiem najwyższej wojowniczej królowej.

Boudika była królową Icenów zamieszkujących wschodnią Brytanię. Wykorzystując nieobecność rzymskiego namiestnika Brytanii, Swetoniusza Paulinusa, około 60 roku n.e. wznieciła powstanie przeciw Rzymianom, odpowiadając w ten sposób na falę terroru i poniżeń, jaka stała się udziałem Icenów po śmierci jej męża Prasutagusa. Była bardzo wysoka i wyglądała groźnie. Patrzyła srogo, a mówiła ochryple. Wspaniałe włosy bujnie spływały na jej biodra. Do ubioru − niezmiennie nosiła wspaniałą złotą kolię wokół szyi i wielobarwną tunikę. Na tym gruby płaszcz spięty broszą. Gdy przemawiała, chwytała włócznię, aby jeszcze bardziej przestraszyć patrzących.

Ta waleczna królowa do dzisiaj jest ikoną w Anglii. Pomnik Boudiki, przedstawiający ją na rydwanie wraz z dwiema córkami, został stworzony w XIX wieku i stoi dziś przy moście westminsterskim. Jest jednym z najbardziej znanych symboli Londynu.

Moneta ta została wybita z 3 uncji czystego srebra, a charakteru dodaje jej antyczne wykończenie. Rewers monety prezentuje królową dumnie noszącą swój strój bojowy z toporem w ręku. 

W tej samej serii / kategorii