Opinie Opinie

10 zł 100-lecie Polskiego Lotnictwa Wojskowego

14,14 g Ag 925

Na zamówienie
10 zł 100-lecie Polskiego Lotnictwa Wojskowego

Nominał 10 zł
Państwo Polska
Metal Ag 925
Waga 14,14 g
Rozmiar Ø 32 mm
Stempel Lustrzany
Nakład 15 000 szt.
Data emisji 2019-12
Akcesoria Certyfikat, Pudełko

Ten produkt nie występuje już w magazynie

Przepraszamy ale chwilowo nie mamy tego produktu. Zostaw nam swój email, a powiadomimy Cię, gdy tylko produkt będzie znów dostępny.

Powiadom o dostępności

Cena: 132,87 zł

Cena: 129,00 zł

Z okazji 100-lecie Polskiego Lotnictwa Wojskowego, Narodowy Bank Polski wydał srebrną monetę poświęconą jednaj z najważniejszych jednostek wojskowych. 

Polskie lotnictwo wojskowe zaczęto tworzyć po zakończeniu I wojny światowej, w 1918 roku. Od pierwszych dni swego istnienia polskie lotnictwo włączyło się w walkę o utrzymanie odzyskanej niepodległości.

Przyjmuje się, że pierwszy lot bojowy został wykonany już 5 listopada 1918 r. przez por. pil. Stefana Bastyra i obserwatora por. Janusza de Beaurain, którzy z powodzeniem zaatakowali z powietrza oddziały ukraińskie podczas walk we Lwowie.

Polscy lotnicy brali czynny udział w II wojnie światowej. Walczyli nad Francją, Wielką Brytanią, w bitwie o Atlantyk, nad Afryką i w bombowej ofensywie nad Niemcami aż do zakończenia wojny w maju 1945 r.

Rewers monety nawiązuje do początków polskiego lotnictwa wojskowego. Pokazano na nim sylwetkę samolotu myśliwskiego Fokker E.V (D.VIII), na jakim latali polscy piloci w walkach przeciwko Ukraińcom o Lwów i na froncie południowym w 1918 r. Nad nim umieszczono zaprojektowaną przez prof. Władysława Gruberskiego i wprowadzoną w 1919 r. odznakę pilota wojskowego, tzw. gapę, przedstawiającą orła z rozpostartymi w locie skrzydłami, trzymającego w dziobie wieniec laurowy.

Na awersie monety, nawiązującym do współczesnego polskiego lotnictwa wojskowego, przedstawiono sylwetki dwóch samolotów F-16 w locie.

Produkty powiązane

W tej samej serii/kategorii