50 zł Zygmunt III Waza - Skarby Stanisława Augusta

2 oz Ag 999

Na zamówienie
50 zł Zygmunt III Waza - Skarby Stanisława Augusta

Zdjęcia monety są poglądowe, moneta w rzeczywistości może się nieznacznie różnić.

Nominał
50 zł
Państwo
Polska
Metal
Ag 999
Waga
62,2 g
Rozmiar
Ø 45 mm
Stempel
Zwykły
Nakład
5000 szt.
Data emisji
2020-01
Akcesoria
Certyfikat, Pudełko
Seria
Skarby Stanisława Augusta
Dostępność
Na zamówienie
Cena: 2 599,00 zł
Przelew i gotówka DotPay +1,5%Paypal +3,5%
Ilość

Przepraszamy ale chwilowo nie mamy tego produktu. Zostaw nam swój email, a powiadomimy Cię, gdy tylko produkt będzie znów dostępny.

 

CERTYFIKAT SSL - BEZPIECZNE ZAKUPY

 

UBEZPIECZONA PRZESYŁKA / ODBIÓR OSOBISTY

Kolejna, już szesnasta moneta z serii "Skarby Stanisława Augusta", która to odwzorowuje słynną osiemnastowieczną serię medalierską z wizerunkami królów Polski wykonaną na zlecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Tym razem na monecie widnieje Zygmunt III Waza, syn króla Szwecji Jana III oraz Katarzyny Jagiellonki.

Koronowany na króla Polski w 1587 roku. Po śmierci ojca objął również tron szwedzki w 1592 roku, jednak został zdetronizowany w 1599 roku. 
Zygmunt III toczył liczne wojny i rozszerzył terytorium Polski do największych w dziejach rozmiarów. Liczne konflikty wynikały z jego roszczeń do tronu szwedzkiego, a także z niepopularnej w Rzeczypospolitej polityki prohabsburskiej, która doprowadziła do starć z Turkami. 

W historii zapisał się jako wybitny mecenas i protektor sztuki czasu manieryzmu i wczesnego baroku. Zasłynął również z przeniesienia rezydencji do Warszawy. Zmarł w 1632 roku, został pochowany na Wawelu. 

Na rewersie monety widnieje charakterystyczne, przeniesione z medalu popiersie króla (według obrazu autorstwa Marcella Bacciarellego) z wąsami i bródką, w wysokim kapeluszu ze szkofią, w dużym koronkowym kołnierzu, w kaftanie z guzkami i płaszczu z haftem oraz z Orderem Złotego Runa na łańcuchu.
Z kolei na awersie umieszczono nieznacznie skrócony tekst z rewersu medalu. 

Powiązane produkty

W tej samej serii / kategorii