10 zł Łukasz Ciepliński `Pług` - Wyklęci przez Komunistów Żołnierze Niezłomni

14,14 g Ag 925

Na zamówienie
10 zł Łukasz Ciepliński "Pług" - Wyklęci przez Komunistów Żołnierze Niezłomni

Zdjęcia monety są poglądowe, moneta w rzeczywistości może się nieznacznie różnić.

Nominał
10 zł
Państwo
Polska
Metal
Ag 925
Waga
14,14 g
Rozmiar
Ø 32 mm
Stempel
Lustrzany
Dodatki
Druk UV
Nakład
13 000 szt.
Data emisji
2019-10
Akcesoria
Certyfikat, Pudełko
Seria
Żołnierze Niezłomni
Dostępność
Na zamówienie
Cena: 289,00 zł
Przelew i gotówka DotPay +1,5%Paypal +3,5%
Ilość

Przepraszamy ale chwilowo nie mamy tego produktu. Zostaw nam swój email, a powiadomimy Cię, gdy tylko produkt będzie znów dostępny.

 

CERTYFIKAT SSL - BEZPIECZNE ZAKUPY

 

UBEZPIECZONA PRZESYŁKA / ODBIÓR OSOBISTY

Kolejna moneta dołączyła do serii "Żołnierze Niezłomni". Narodowy Bank Polski wybił monetę ze srebra. Rewers zdobi wizerunek Łukasza Cieplińskiego. Dodatkowo monetę zdobi kolorowa flaga Polski. 

Łukasz Ciepliński urodził się 26 listopada 1913 roku.  Od wczesnych lat młodości uczęszczał do Korpusu Kadetów w Rawiczu. W 1936 roku został absolwentem Szkoły Podchorążych Piechoty i od razu zaczął służyć w 62 Pułku Piechoty w Bydgoszczy. 

Brał udział w II Wojnie Światowej, między innymi w obronie Warszawy i wyzwalaniu Rzeszowa. Brał udział nie tylko w walkach, ale również organizował struktury wywiadu i kontrwywiadu. Podlegli mu konspiratorzy likwidowali niemieckich konfidentów, wykryli tajną kwaterę Hitlera i przechwycili część pocisków V-1 i V-2. Generał Kutrzeba odznaczył go Orderem Virtuti Militari V klasy. 

Działał również w antysowieckich organizacjach. Rozwijał głównie działalność wywiadowczą i propagandową. Został aresztowany 28 listopada 1947 roku i brutalnie przesłuchiwany przez 3 lata, w wyniku czego ogłuchł na jedno ucho. 14 października 1950 roku został skazany na pięciokrotną karę śmierci. 1 marca 1951 roku Łukasz Ciepliński został zamordowany strzałem w tył głowy. Ciepliński zdawał sobie sprawę, że sowiecki sąd nie pozwoli jego rodzinie na pogrzeb, tylko w nocy wrzuci go do bezimiennego dołu. Dlatego przed śmiercią połknął medalik z Matką Boską, niestety, jak do tej pory nie wystarczyło to, aby zidentyfikować jego szczątki. 

Powiązane produkty

W tej samej serii / kategorii