Opinie Opinie

10 zł Łukasz Ciepliński "Pług" - Wyklęci przez Komunistów Żołnierze Niezłomni

14,14 g Ag 925

Dostępne
10 zł Łukasz Ciepliński "Pług" - Wyklęci przez Komunistów Żołnierze Niezłomni

Nominał10 zł
PaństwoPolska
MetalAg 925
Waga14,14 g
RozmiarØ 32 mm
StempelLustrzany
DodatkiTampondruk
Nakład13 000 szt.
Data emisji2019-10
AkcesoriaCertyfikat, Pudełko

Cena: 143,17 zł

Cena: 139,00 zł

Kolejna moneta dołączyła do serii "Żołnierze Niezłomni". Narodowy Bank Polski wybił monetę ze srebra. Rewers zdobi wizerunek Łukasza Cieplińskiego. Dodatkowo monetę zdobi kolorowa flaga Polski. 

Łukasz Ciepliński urodził się 26 listopada 1913 roku.  Od wczesnych lat młodości uczęszczał do Korpusu Kadetów w Rawiczu. W 1936 roku został absolwentem Szkoły Podchorążych Piechoty i od razu zaczął służyć w 62 Pułku Piechoty w Bydgoszczy. 

Brał udział w II Wojnie Światowej, między innymi w obronie Warszawy i wyzwalaniu Rzeszowa. Brał udział nie tylko w walkach, ale również organizował struktury wywiadu i kontrwywiadu. Podlegli mu konspiratorzy likwidowali niemieckich konfidentów, wykryli tajną kwaterę Hitlera i przechwycili część pocisków V-1 i V-2. Generał Kutrzeba odznaczył go Orderem Virtuti Militari V klasy. 

Działał również w antysowieckich organizacjach. Rozwijał głównie działalność wywiadowczą i propagandową. Został aresztowany 28 listopada 1947 roku i brutalnie przesłuchiwany przez 3 lata, w wyniku czego ogłuchł na jedno ucho. 14 października 1950 roku został skazany na pięciokrotną karę śmierci. 1 marca 1951 roku Łukasz Ciepliński został zamordowany strzałem w tył głowy. Ciepliński zdawał sobie sprawę, że sowiecki sąd nie pozwoli jego rodzinie na pogrzeb, tylko w nocy wrzuci go do bezimiennego dołu. Dlatego przed śmiercią połknął medalik z Matką Boską, niestety, jak do tej pory nie wystarczyło to, aby zidentyfikować jego szczątki. 

Produkty powiązane

W tej samej serii/kategorii

Instagram