Opinie Opinie

10 zł Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie, 100-lecie powstania

14,14 g Ag 925

Dostępne
10 zł Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie, 100-lecie powstania

Nominał 10 zł
Państwo Polska
Metal Ag 925
Waga 14,14 g
Rozmiar Ø 32 mm
Stempel Lustrzany
Nakład 15 000 szt.
Data emisji 2018-08
Akcesoria Certyfikat, Pudełko

Cena: 132,87 zł

Cena: 129,00 zł

Gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie powstało 1 września 1918 r. z myślą o odradzającej się Rzeczypospolitej. Cel szkoły zawarty został w słowach: „...aby kształcąca się w niej młodzież miała zawsze przed oczyma najwyższy wzór głębokiej myśli państwowej, władnego czynu oraz majestat Państwa Polskiego”. Zadanie to zostało wypełnione – Batory stał się symbolem wysokiego poziomu nauki oraz głębokiego poświęcenia w walce o wolność Ojczyzny. Dlatego tegoroczny jubileusz  obchodzony jest pod hasłem „Batory – 100 lat dla Niepodległej”. To dla Niej tworzył i ginął Krzysztof Kamil Baczyński (matura 1939), dla Niej uczył się i umierał Jan Rodowicz „Anoda” (matura 1941), jeden z trzydziestu batoraków – kawalerów Virtuti Militari.


Moneta podkreśla dwojaki wkład szkoły w dzieje  Polski. Osiągnięcia naukowe absolwentów oraz znaczenie oświaty dla funkcjonowania nowoczesnego państwa symbolizują otwarta książka i fragment hymnu szkoły "Pochodem idziemy" (sł. Stanisław Młodożeniec, muz. Witold Lutosławski, matura 1931).

Postaci bohaterów "Kamieni na szaniec" przypominają, że ponad trzystu batoraków zginęło na niemal wszystkich frontach II wojny światowej. Wielu z nich należało do 23 Warszawskiej Drużyny  Harcerskiej, słynnej  Pomarańczarni, do dziś nierozerwalnie związanej z Batorym. „Zośka”, „Rudy”, „Alek” (maturzyści  1939) nadal inspirują młodzież. „Alek”  namalował w 1942  r. pierwsze kotwice Polski Walczącej. Można je obejrzeć na cokołach znajdujących się obecnie na terenie szkoły.

 

 

 

Źródło: NBP, Marcin Miros

Produkty powiązane

W tej samej serii/kategorii