Bestie Królowej: Płonący Byk & Płonący Jednorożec

Płonące Bestie Królowej to seria, której wizerunki poszczególnych monet oparte są na klasycznym, niekolorowym wzorze Bestii Królowej emitowanych przez Royal Mint.

Seria ta inspirowana jest zestawem 10 rzeźb ustawionych przed wschodnim aneksem Kaplicy Westminsterskiej, które zostały postawione z okazji koronacji królowej Elżbiety II, która odbyła się w 1953 roku. Każda z rzeźb przedstawia  mityczne zwierzę podtrzymujące herbową tarczę rodzin i miejsc związanych z przeszłością dynastii Windsorów. W skład stada wchodzą:

1. Lew Anglii

2. Gryf Edwarda III

3. Czerwony Smok Walii

4. Jednorożec Szkocji

5. Czarny Byk Clarence’ów

6. Koziorożec Beufort’ów

7. Biały lew Mortimer’ów

8. Biały ogar  Richmond’ów

9. Jastrząb Plantagenet’ów

10. Biały koń Hanoweru Każda z monet w kolekcji jest poddawana platerowaniu - jednej z najbardziej ekskluzywnych metod uszlachetniania monet. Awers i rewers pokryte są czarnym rutenem, który stanowi znakomite tło dla Bestii, które zostały ozdobione 24-karatowym złotem. Dodatkowym atutem dla kolekcjonerów jest ograniczony nakład - każde moneta z serii produkowana jest jedynie w ilości 200 sztuk!
Wizerunki Bestii zostały zaprojektowane przez James'a Woodford'a - angielskiego rzeźbiarza Królewskiej Akademii Sztuki.

5£ Płonący Byk - Bestie Królowej

Czarny Byk Clarence'ów nawiązuje do heraldyki monarchy Edwarda IV, który wybrał go na swój herb. Edward IV został królem, a znany był ze swoich wybitnych umiejętności wojskowych i strategicznych. Jego spokojne panowanie zostało przerwane przez tak zwaną wojnę róż, brutalny i krwawy spór między domami Yorku i Lancaste. Edward pokonał siły Lancastrian w 1471 i rządził aż do swojej śmierci w 1483 roku.

5£ Płonący Jednorożec - Bestie Królowej

Jednorożec pojawia się jako tzw. trzymacz w herbie Szkocji. Król Szkodji i Anglii Jakub I Stuart (znany w Szkocji jako Jakub VI) dodał szkockiego jednorożca do herbu Wielkiej Brytanii w miejsce walijskiego smoka. Legendarna nieprzyjaźń jednorożca i smoka długo symbolizowała napięte stosunki między tymi krajami.

Płonące Bestie Królowej to niezwykle ciekawa i popularna seria, która rokrocznie zyskuje na swojej wartości.

Autor: Izabela Lemańczyk