Gdzie wymienić uszkodzone banknoty?

Choć papier, z którego produkuje się banknoty ma za zadanie zapobiegać przypadkowym uszkodzeniom, nie zawsze mu się to udaje. W przypadku zaistnienia podobnej sytuacji nie wszystko stracone. Co powinniśmy wtedy zrobić i gdzie się udać w pierwszej kolejności?

Zniszczone banknoty — co robić?

W zamierzeniu pieniądz papierowy zaprojektowano tak, by ryzyko uszkodzenia go zminimalizowane było, jak tylko się da. Nie przeszkadza to jednak niektórym pechowcom przedrzeć banknotu na pół, czy trwale go poplamić. Narodowy Bank Polski przewidział, że coś takiego może nastąpić i w związku z tym opublikował instrukcję postępowania w takiej sytuacji. Okazuje się bowiem, że nawet mocno zniszczone banknoty można bez problemu wymienić w dowolnym banku.

Uszkodzone pieniądze ma obowiązek przyjąć od nas każda placówka banku komercyjnego działającego na terytorium Polski, a także wszystkie oddziały Narodowego Banku Polskiego. To dość klarowne określenie i udając się do tych miejsc z banknotem w ręku, pamiętajmy o przysługującym nam prawom.

Zniszczone banknoty — wymiana na nowe


Sam proces wymiany nie jest przesadnie skomplikowany. Należy jedynie poinformować pracowników banku o zaistniałej sytuacji, a następnie osoby te uruchomią stosowną procedurę. W wyjątkowych sytuacjach, czyli np., wtedy, gdy ciężko jednoznacznie ocenić numerację banknotu, ten zostaje wysłany do Narodowego Banku Polskiego. Wówczas zgłaszający chęć wymiany musi uzbroić się w odrobinę cierpliwości. Dopiero po otrzymaniu informacji zwrotnej zostaje mu przyznany bądź też nie, określony zwrot.

Faktyczna skala zniszczeń ma wpływ na to, czy osoba zgłaszająca papierowy pieniądz do wymiany otrzyma dokładnie ten sam nominał. Co do zasady należy tu wyróżnić dwa zasadnicze przypadki. W pierwszym z nich, czyli banknot zachował przeszło 75 procent powierzchni, został przerwany lub poplamiony, wówczas wymienia się go na pełną wartość.Mniej optymistyczny wariant obejmuje przypadki, gdzie zachowało się od 45 do 75 procent powierzchni papierowego pieniądza w jednym kawałku, a także można bez trudu rozpoznać jego nominał. Wówczas w ramach zwrotu otrzymuje się 50% jego wartości. Bank musi dokonać wymiany, jeśli banknot zachował się co najmniej w jednym kawałku stanowiącym 45% jego oryginału.

Uszkodzone banknoty — warto wymieniać

Niejednokrotnie zdarza się, że otrzymana w sklepie reszta odbiega jakością od nowych banknotów na tyle, że powinna zostać usunięta z obiegu. Kiedy w naszym portfelu znajdziemy banknot nieczytelny, popisany, czy nawet lekko naderwany – nie bójmy się go wymienić. Nie zostaniemy obarczeni żadnymi kosztami z tego tytułu.

Posługiwanie się pieniądzem w fizycznej postaci zawsze będzie wiązało się z ryzykiem uszkodzenia go. Mając już wiedzę w zakresie procedury wymiany, jaką przewiduje Narodowy Bank Polski, nie trzeba obawiać się sytuacji, w której z różnych powodów trafia się nam uszkodzony banknot. Kilka minut poświęconych na wymianę pozwoli powstrzymać całkowite zniszczenie i utratę wartości, a co za tym idzie — naszych własnych pieniędzy.