Kto zaprojektował polskie banknoty ?

Polskie banknoty często są uznawane za najpiękniejsze środki płatnicze na świecie. Precyzyjne zdobienia, nawiązania do historii i kolorystyka mają uznanie wśród kolekcjonerów. Kto je zaprojektował i jaka była historia polskiego pieniądza papierowego?

Stare polskie banknoty - historia pieniądza

Najpierw 123 lata rozbiorów, później burzliwa pierwsza połowa XX wieku, a następnie kilkadziesiąt lat Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Niemożliwe było, żeby przez te wszystkie lata posługiwano się tymi samymi banknotami. Pierwszymi w kraju nad Wisłą były te wyemitowane przez Bank Polski Królestwa Kongresowego. Dziś stare banknoty polskie, a zwłaszcza te z XIX wieku stanowią nie lada gratkę dla kolekcjonerów. Choćby taki jednozłotowy powstańczy bilet bankowy, który ocalał w nielicznych egzemplarzach. W wyniku upadku powstania listopadowego wspomniane polskie banknoty zostały wycofane z użytku, a następnie komisyjnie spalone. Jednak dzięki powstańcom, niektóre z nich zachowały się do dzisiaj.

Co ciekawe, polskie stare banknoty to nie tylko złotówki. W okresie funkcjonowania Polskiej Krajowej Kasy Pożyczkowej, czyli od 1916 roku do obiegu trafiły marki polskie. Dopiero w 1919 roku zaczęto emitować na nowo złotówki. W krótkim okresie II Rzeczypospolitej wygląd banknotów zmieniał się dość często. Wpływ na to miała m.in. mało stabilna sytuacja, a także widmo nadejścia konfliktu zbrojnego. Ostatnie polskie banknoty przedwojenne zaczęto emitować w 1930 roku. Z niewiadomych przyczyn każdy z nominałów zaprojektowany był w odmiennej stylistyce. Kiedyś ten swoisty nieład mógł razić, dziś natomiast stanowi ciekawy atut dla kolekcjonerów starych banknotów. Panujący w latach 30. niepokój przyczynił się do tego, że Bank Polski emitował banknoty pozbawione niekiedy serii, numeracji, a nawet poddruku. Najczęściej dotyczyło to papierowych dwuzłotówek.

Polskie banknoty obiegowe - piękne i użyteczne

Współczesne polskie banknoty są dziełem Andrzeja Heidricha. Mający wieloletnie doświadczenie projektant, wpadł na pomysł uwiecznienia na nich królów Polski. Idea ta spotkała się z ciepłym przyjęciem i nowe banknoty polskie, które wprowadzono do użytku po denominacji w 1995 roku przybrały taką właśnie formę. Najpierw do obiegu trafiły banknoty o nominałach 10, 20 i 50 zł. W czerwcu dołączyły do nich stu- i dwustuzłotówki. Narodowy Bank Polski względnie długo utrzymywał ten stan. Jednak w 2017 roku rozpoczęła się emisja papierowego pieniądza z wizerunkiem Jana III Sobieskiego. 500 złotych w formie pieniądza papierowego powstało głównie dla zwiększenia wygody gospodarowania rezerwami walutowymi.

Znane nam polskie banknoty obiegowe przeszły w 2013 zmiany, związane z wprowadzeniem nowych zabezpieczeń. Wyemitowane w 1995 roku w pierwotnej formie utrzymały natomiast bezterminową ważność. Należy jednak pamiętać o tym, że polskie banknoty w obiegu powszechnym nie były jedynymi emitowanymi przez Narodowy Bank Polski. Spod ręki Andrzeja Heidricha wyszło wiele przepięknych banknotów, w tym także polskich banknotów kolekcjonerskich. Wśród nich warto wspomnieć o nominale 50 złotych z wizerunkiem Jana Pawła II, czy nominale 20 złotych z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego. Emitowane przez Narodowy Bank Polski serie kolekcjonerskie wielokrotnie otrzymywały wyróżnienia na światowych konferencjach.

Niezwykle interesujące i zaprojektowane z troską o szczegóły papierowe pieniądze z Polski nie bez powodu ceni się na świecie. Limitowane serie dla kolekcjonerów są świetną propozycją dla każdego, kto chce rozpocząć swoją przygodę ze zbieraniem banknotów. 

Zachęcamy do sprawdzenia oferty banknotów kolekcjonerskich w naszym sklepie.