O Obrotach Sfer Niebieskich - Mikołaj Kopernik

Księga Mennicza

7 dni
Rozmiar
288 x 198 mm
Nakład
99 szt.
Akcesoria
Skrzynia, sztaluga, lniany worek, rękawiczki, numerowany certyfikat
Dostępność
7 dni
Cena: 30 476,19 zł
Przelew i gotówka DotPay +1,5%Paypal +3,5%
Ilość

 

CERTYFIKAT SSL - BEZPIECZNE ZAKUPY

 

UBEZPIECZONA PRZESYŁKA / ODBIÓR OSOBISTY

Przedstawiamy Państwu faksymile najcenniejszego manuskryptu znajdującego się w Polsce, czyli dzieła życia Mikołaja Kopernika, zawierającego wykład o teorii heliocentrycznej. Własnoręcznie napisany przez Kopernika w grece oraz łacinie, pismem zwanym przez specjalistów kursywą humanistyczną. Oryginał został wpisany w 1999 roku na listę UNESCO "Pamięć Świata" i jest przechowywany w Bibliotece Jagiellońskiej.

500 lat temu Mikołaj Kopernik rozpoczął prace nad najcenniejszą polską Księgą, słynnym "De revolutionibus orbium coelestium" czyli "O obrotach sfer niebieskich". Kopernik był wybitnym matematykiem i astronomem, któremu nie umknął żaden szczegół z obserwacji nieba. Jednak u podstaw jego systemu, bardziej niż wyliczenia, leżały rozmyślania nad harmonią kosmosu. Rozważania nad geocentryczną astronomią doprowadziły go do wniosku, że jest ona zbieraniną przypadkowych hipotez.

Udowodnienie przez Kopernika, że to Ziemia okrąża Słońce było ogromnym przełomem w dziejach ludzkości. Choć pogląd, że Ziemia nie leży w centrum wszechświata, a krąży wokół Słońca został wyrażony na długo przed Kopernikiem, to dopiero on udowodnił go w sposób naukowy i nie podlegający dyskusji. Poprzez przyjęcie zasady, astronom zrewolucjonizował postrzeganie świata z historycznego punktu widzenia. Wpłynęło to bezpośrednio na politykę, naukę, religię i filozofię Nowożytności.

Na manuskrypt dzieła Kopernika składa się 21 zeszytów (tzw. składek), liczących po osiem, dziesięć i dwanaście kart. Każda ze składek sygnowana jest małymi literami alfabetu łacińskiego od a do x, które Kopernik umieścił na dole po prawej stronie każdej pierwszej karty. 

Faksymile dzieła powstawało wiele miesięcy. Oprócz bezcennej zawartości, warta uwagi jest również bogato zdobiona oprawa mennicza. Zawiera ona w sobie szereg technik uszlachetnienia:

- platerowanie 24-karatowym złotem
- ręcznie malowana skóra koźlęca w kolorze rubinowym
- postarzane malarstwo olejne (portret Mikołaja Kopernika)
- kamienie zdobiące oprawę (13 malachitów, 41 korali, 8 kryształów Swarovskiego, 8 turkusów, 1 kamień słoneczny, 1 lapis lazuli)
- ramy okładki ozdobiono Vesica Piscis - powtarzającym się średniowiecznym motywem dekoracyjnym
- w okładce każdego egzemplarza umieszczono fragment prawdziwego meteorytu.

 

W tej samej serii / kategorii