Opinie Opinie

Sukces monety jeszcze przed emisją? To możliwe!

Opublikowany: 2018-02-28 15:25:12
Kategorie News

Spartakus jest emisją inaugurującą serię Wielcy Dowódcy, która jest dedykowana historycznym wojownikom antyku. Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w targach numizmatycznych World Money Fair 2018 w Berlinie, gdzie po raz pierwszy zaprezentowaliśmy tę niezwykłą monetę. Spotkała się ona z ogromnym zainteresowaniem nie tylko znanych firm na rynku numizmatyki, ale także indywidulanych kolekcjonerów.

Oficjalna premiera odbędzie się 20 marca. Nakład monety rozchodzi się błyskawicznie - ponad połowa została wyprzedana!

 

Plakat promujący monetę:

 

Bohater monety - Spartakus - to niewolnik, gladiator rzymski, z pochodzenia prawdopodobnie Trak. Był organizatorem i przywódcą największego w starożytnym Rzymie powstania niewolników (73-71 p.n.e.), w którym wzięło udział około 100 tys. wojowników. W czasie buntu najpierw pokonał strażników, następnie zbiegł ku Wezuwiuszowi i tam powoli zaczął tworzyć armię złożoną z niewolników i zbiegłych gladiatorów. Pierwszy o jej sile miał przekonać się Klaudiusz Glaber, wysłany przez pretora Publiusza Wariniusa. Śmierć poniosło wówczas 3000 żołnierzy rzymskich. Powstanie zostało krwawo stłumione przez Marka Krassusa. Spartakus zginął w walce, a jego ciało nie zostało odnalezione.

Rewers numizmatu uchwyca wydarzenie zgodne z prawdą historyczną. Na pierwszym tle zwraca uwagę postać Spartakusa na koniu, atakującego rzymskich żołnierzy, którzy zasłaniają się tarczami chcąc odeprzeć cios.  Ciało wojownika zostało przedstawione , mianowicie detaliczne zarysy mięśni, groźnej mimiki oraz charakterystycznej zbroi. W tle widzimy podążających za liderem powstania niewolników, spieszących do walki z wrogiem. Cały projekt zasługuje na najwyższe uznanie, ponieważ jest pierwszym numizmatycznym, pięknym odzwierciedleniem słynnej sceny walki. Dzięki wysokiemu reliefowi oraz oszałamiającej grze perspektywą moneta cechuje się realizmem i kunsztownością.

Awers monety szczegółowo przedstawia trasę walki o wolność na terenie współczesnego Półwyspu Apenińskiego, co jest ważną wartością dydaktyczną. Ponadto widzimy twarz słynnej brytyjskiej królowej Elżbiety II. Spartakus jako jedyna moneta na świecie w niezwykły sposób łączy walor kolekcjonerski z edukacyjnym. Wzbudza wiele emocji dzięki zastosowaniu techniki trójwymiaru w połączeniu z niebanalną tematyką.

Analizując monetę pod kątem kolekcjonerskim - jest ona wykonana z najczystrzej próby srebra 999. Elementy krwi na rewersie zostały poddane platerowaniu różowym złotem, co dodaje emisji nadzwyczajnej kolorystyki i dramatyzmu. Mamy do czynienia z trzymilimetrowym, wysokim, niespotykanym reliefem, który wraz z techniką oksydacji nadaje Spartakusowi szczególną formę. Limit monety jest bardzo niski i wynosi jedyne 1 000 sztuk na cały świat. Każda z monet jest indywidualnie numerowana.

Projekt monety:

        

 

Artcam monety:

 

  

Fakt mówiący o rosnącym zainteresowaniu i ilości kolekcjonerów oczekujących na tę emisję tylko potwierdza unikatowość produktu. Spartakus jest pewną inwestycją w przyszłość. Z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie następnych emisji serii Wielcy Dowódcy. Zapraszamy do obejrzenia monety w naszym sklepie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Kursy krzyżowe są obsługiwane przez Investing.com Polska.

Kursy krzyżowe są obsługiwane przez Investing.com Polska.

Surowce na Żywo są obsługiwane przez Investing.com Polska.