Opinie Opinie

Podsumowanie 2019 roku

Opublikowany: 2019-12-31 11:14:38
Kategorie News

PODSUMOWANIE ROKU 2019

Mijający rok był dla nas bardzo intensywny. Byliśmy na kilku ważnych targach numizmatycznych, nawiązaliśmy nowe kontakty, wypuściliśmy kolejne monety ze znanych i cenionych serii, a także wydaliśmy zupełnie nowe.
Zapraszamy na krótkie podsumowanie 2019 roku! 

 

Targi 

Na początku roku nasza Mennica pojawiła się w Berlinie, gdzie odbywają się jedne z najpopularniejszych targów numizmatycznych na świecie. W Niemczech pojawiamy się regularnie, więc w 2019 roku umocniliśmy swoją pozycję wśród kolekcjonerów i inwestorów na światowym rynku.

 

Podsumowanie 2019 roku w Mennicy Gdańskiej

W Polsce wzięliśmy również udział w targach jubilerskich “Amberif” w Gdańsku oraz “Gold Expo” w Warszawie. Podczas takich targów prezentowane są najpiękniejsze monety kolekcjonerskie. Zainteresowaniem cieszą się szczególnie te zawierające bursztyn, czy kamienie szlachetne. Takie wydarzenia to świetna okazja do wspólnych spotkań miłośników numizmatyki i wystawców.

 

Podsumowanie 2019 roku w Mennicy Gdańskiej

Kolejne wydarzenie miało miejsce w wakacje. Po raz pierwszy wystawiliśmy nasze stoisko podczas Jarmarku Dominikańskiego. Przez 3 tygodnie promowaliśmy kolekcjonerstwo wśród Gdańszczan i turystów. Ciekawą atrakcją dla naszych klientów była możliwość samodzielnego wybicia pamiątkowych dukatów z wizerunkiem Neptuna – symbolu Gdańska.

 

Podsumowanie 2019 roku w Mennicy Gdańskiej

Podsumowanie 2019 roku w Mennicy Gdańskiej

Ostatnie, największe wydarzenie odbyło się już pod koniec tego roku. Część naszej załogi wybrała się do Pekinu na największe w Azji targi numizmatyczne. Nawiązaliśmy tam wiele nowych znajomości, poznaliśmy ciekawych dystrybutorów oraz promowaliśmy polskie produkty, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem!
Każde targi to okazja do spotkania się z potencjalnymi kupcami, czy dystrybutorami. Jes to to doskonały czas na zaprezentowanie asortymentu, spodziewanych nowości, czy rozmów na temat numizmatyki i jej przyszłości.  

  

Podsumowanie 2019 roku w Mennicy Gdańskiej

Kontynuacje serii monet 

Wiele z naszych serii jest cenionych wśród kolekcjonerów. W tym roku wydaliśmy kolejne monety z kilku serii. Najwięcej klientów czekało na kontynuację “Płonących Bestii Królowej”, w których na 2019 rok zaplanowany był Byk. Jest to seria ceniona przez inwestorów, gdyż Bestie Królowej znane są na całym świecie.

W tym roku wydaliśmy kolejną monetę z niezwykle pięknej serii “Imperial Art”, poświęconej najpiękniejszym budowlom starożytności. Te dwuuncjowe, oksydowane monety “z okienkiem” zdobione są kamieniami szlachetnymi imitującymi okna budowli. Tegoroczna Grecja wzbogacona jest o dwa agaty, a jej rewers przedstawia Partenon na Akropolu.

Pozostając w starożytności, kontynuowaliśmy również serie “Bogowie RzymscyorazWielcy Dowódcy”. Każda moneta z tych serii wybita jest z 2 uncji czystego srebra, została również poddana platerowaniu, aby nabrać antycznego wykończenia. Do pierwszej serii dołączyła Bellona, czyli rzymska bogini Wojny. Natomiast kolejnym dowódcą był Leonidas, który analogicznie do Spartakusa, dodatkowo otrzymał platerowanie czerwonym złotem, imitującym krew wojowników.

Ze starożytności od razu przenieśliśmy się w przyszłość i kontynuowaliśmy serię “Kod Przyszłości”. Najnowsza moneta poświęcona jest jednemu z najciekawszych zagadnień, które spędza sen z powiek naukowców i wizjonerów, czyli nieśmiertelności. Moneta ta, analogiczne do poprzednich monet z serii, zdobiona jest drukiem UV oraz drukiem fluorescencyjnym, który nadaje monecie surrealistycznego wyglądu. 

 

Podsumowanie 2019 roku w Mennicy Gdańskiej

Nowe serie monet 

2019 rok obfitował również w nowe serie monet kolekcjonerskich. Głowy mamy pełne pomysłów, staramy się tworzyć takie serie, aby każdy nasz klient znalazł coś dla siebie.

W tym roku obchodziliśmy 50 Rocznicę Lądowania na Księżycu. Kosmos od zawsze jest fascynującym tematem dla wielu osób, dlatego postanowiliśmy wydać dwie serie związane z tym zagadnieniem.

Pierwszą monetą z serii “Wszechświat” jest Wielki Wybuch. Od tego wszystko się zaczęło, więc był to oczywisty wybór na pierwszą monetę. W tej serii postawiliśmy na dodatki podkreślające wielobarwny charakter elementów wszechświata, czyli druk UV oraz druk fluorescencyjny. Dodatkowo moneta wybita jest na kształt soczewki, a w jej centralnej części znajduje się meteoryt.

Kolejną serią związaną ze wszechświatem jest “Świat Meteorytów”. Jest to seria poświęcona najciekawszym meteorytom, które znaleziono na kuli ziemskiej. Zaczęliśmy ją od wybicia monety poświęconej meteorytowi Fukang, którego znaleziono w Chinach w 2000 roku. Meteoryt ten ważył aż 1003 kg! Jest jednym z najpiękniejszych na świecie. Nasza moneta zawiera fragment tego znalezionego meteorytu. Poddano ją również platerowaniu miedzią, aby wydobyć z rewersu wrażenie pękniętej ziemi.

Dużą popularnością cieszą się również nasi nowi “Skrytobójcy”. Jest to seria poświęcona tajemniczym zabójcom działającym na przestrzeni lat, podczas różnych etapów rozwoju ludzkości. Serię otworzyli Asasyni, czyli najsłynniejsi zabójcy z Bliskiego Wschodu. Monetę uszlachetniono wysokim reliefem, które podkreśla każdy szczegół monety. Dodatkowo broń Asasynów ozdobiona jest złotem. 

Podsumowanie 2019 roku w Mennicy Gdańskiej

Wiedźmin 

Jednym z najważniejszych wydarzeń mijającego roku było wypuszczenie naszych monet z Wiedźminem powstałych we współpracy z Panem Andrzejem Sapkowskim. To dla nas niezwykłe wyróżnienie, ponieważ jako jedyni otrzymaliśmy prawa do emitowania monet z wizerunkiem Wiedźmina. Wiele miesięcy pracowaliśmy nad pomysłem, wizerunkiem i dodatkami.

W całej serii pojawi się 8 emisji monet, które będą odpowiadać kolejności książek w Sadze Wiedźmińskiej. Każda emisja składać się będzie z dwóch wersji: 2 oz oraz 1 kg, wybitych z najczystszego srebra.

Wersja 2 oz poddana została oksydowaniu, które nadało jej antycznego wykończenia. Miecz Geralta został ozdobiony złotem, a Yennefer otrzymała specjalną kulę stworzoną na drukarce 3D. Nakład tej monety wynosi 2000 sztuk na cały świat, co -patrząc na liczę fanów Wiedźmina- nie jest dużą liczbą.

Druga z wersji waży aż 1 kilogram. Tutaj również zastosowano zdobienie wysokim reliefem, co nie jest częstym zabiegiem przy tak dużej monecie. Wartość monety podnoszą również dodatki w postaci dwóch kamieni szlachetnych -agatów- imitujących okno w zamku w Cintrze. Nakład tej wersji to jedynie 200 sztuk!

Podsumowanie 2019 roku w Mennicy Gdańskiej 

Księga Umarłych w Gdańsku 

Wspólnie z Domem Emisyjnym Manuscriptum oraz Muzeum Archeologicznym w Gdańsku, w listopadzie zorganizowaliśmy wystawę prezentującą faksymile słynnej Księgi Umarłych. O tym wydarzeniu więcej można przeczytać w >> tym << wpisie.

Faksymile to doskonałe, potwierdzone naukowo kopie danego dzieła. Jest to nowa forma inwestycji, która zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Inwestowanie w faksymile można porównać do inwestowania w dzieła sztuki. Zainteresowanie Księgą Umarłych zaskoczyło nas samych. Mamy nadzieję, że wraz z Muzeum Archeologicznym oraz z Manuspciptum będziemy cyklicznie prezentować mieszkańcom Pomorza faksymile wielkich dzieł ze świata nauki.

 

Podsumowanie 2019 roku w Mennicy Gdańskiej

Guldeny Lechii Gdańsk 

Jeszcze jednym nietypowym przedsięwzięciem w tym roku było wydanie wraz z Lechią Gdańsk okolicznościowych guldenów poświęconych 75-rocznicy powstania klubu piłkarskiego z Gdańska. Jest to bardzo ciekawa, lokalna akcja społeczna, która zrzesza nie tylko miłośników piłki nożnej, ale również samego Gdańska.
Gulden ten w nadchodzącym 2020 roku będzie też bonem towarowym, którym będzie można płacić w sklepach z gadżetami Lechii Gdańsk oraz w sklepach z gdańskimi pamiątkami.

Pierwsze, oficjalnie wybicie monet odbyło się 21 grudnia na stadionie Lechii Gdańsk. Zainteresowanie było bardzo duże, dlatego też z naszymi guldenami będziemy na każdym meczu Lechii Gdańsk w nadchodzącym roku.  

Podsumowanie 2019 roku w Mennicy Gdańskiej

2019 rok był dla nas niezwykle rozwijający. Zrealizowaliśmy kilka ciekawych pomysłów i współprac, nawiązaliśmy nowe znajomości. Na rynku działamy już od 10 lat, a z roku za rok stajemy się coraz bardziej rozpoznawalni w środowisku numizmatycznym, nie tylko w naszym kraju. Mamy nadzieję, że kolejny rok będzie również dla nas owocny. 

 

Autor: Zespół Mennicy Gdańskiej